186 WDHiGZ "Gniazdo" im. Józefa Bema

cropped-gniazdo-orginac5823.jpg

Wszystko zaczęło się w latach 50. XX wieku kiedy powstała drużyna harcerska „Chłopcy z Muranowa” Z czasem przerodziła się w Szczep a wyprawy na Szlak Orlich Gniazd sprawiły że przyjęła nazwę „Gniazdo”, który obecnie zrzesza zuchy i harcerzy uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 32 im. Małego Powstańca a z czasem harcerzy uczęszczających do Gimnazjum nr 37. Patronem naszego Szczepu jest Gen. Józef Zachariasz Bem niezwykle barwna postać, osoba która nigdy się nie poddawała i walczyła do końca. Mówi się o nim że jest bohaterem dwóch narodów Polaków i Węgrów. Niektórym wyda się to bardzo dziwne, ale tak naprawdę o historii naszego Szczepu można by napisać całkiem niezłą książkę. Historia ta ma dwie odsłony. Gdy w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku  aktywność środowiska zaczęła przygasać i doprowadziła do jego rozwiązania przez ówczesną komendę Hufca Śródmieście, zapał upór i determinacja kilkorga szeregowych (wówczas) harcerzy doprowadził do jego odtworzenia i tak zaczęła się nowa era Gniazda. Dlatego tak ważne są dla nas nasze tradycje i harcerskie ideały. Nasz Szczep w po reaktywacji ma praktycznie tyle samo lat, co nasz Hufiec Warszawa Centrum. Wiele było burzliwych historii w nim i z nim związanych.  Jesteśmy bardzo dumni z przynależności do tego Szczepu i bardzo nam zależy by był nasz, szanował przeszłość i dbał o przyszłość.

Na początku w dawnym „Gnieździe” noszono błękitne chusty. Obecnie z różnie interpretowanych przyczyn nosimy w Szczepie chusty czarne , harcerze i harcerki obszyte czerwoną lamówką a zuchy obszyte czerwonymi frędzelkami.

Komendę Szczepu stanowią:

Jednostki:

laziki

186 WGZ „Łaziki” gromada zuchowa,

drużynowa:  dh Alicja Olszewska

mail :  olszewska.alicja@zhp.net.pl

Watra.png

186 WDH-ek „Watra”

drużynowa: pwd. Angelika Żarczyńska HO

mail: angelika.zarczynska@zhp.net.pl

Bastion.png

Bastion 186 WDH „Bastion”